wtorek, 7 maja 2013

Bullet Bra

Kochani,

dziś postanowiłam przybliżyć i Wam i sobie też ;) temat bullet bra, czyli staników-pocisków. W końcu jakby nie było, był to ważny element kulturowy tamtych lat, no i nieodłączna część bielizny :)

Zacznijmy od podstaw - bullet bra, czyli stanik-pocisk, jak sama nazwa wskazuje jest rodzajem damskiej bielizny :) Po raz pierwszy zostały one użyte w latach czterdziestych a niedługo potem były już nieodłącznym elementem garderoby każdej kobiety. Biustonosze te pozostawały popularne przez lata pięćdziesiąte, sześćdziesiąte a nawet siedemdziesiąte. Stanik ten wziął swoją nazwę od stożkowatego kształtu miseczek, które przypominają ni mniej, ni więcej a czubki kul. Były one szczególnie popularne w erze pin-up, gdy gwiazdy Hollywood, w tym Marilyn Monroe, Jane Russell czy Lana Turner zaczęły się w nich pojawiać.

Choć biustonosz-pocisk ostatecznie stracił popularność, a to głównie ze względu na zmianę technik produkcji i trendów mody, to nadal istnieją fanki i fani tej zabytkowej bielizny - tacy jak my :)  Został on zaprojektowany, aby zapewnić lepszy większy kształt oraz wsparcie dla kobiecych piersi. Biustonosze te były zazwyczaj wykonywane z satyny lub nylonu i składały się z kilku okrągłych kawałków materiału, czasami połączonych tzw. szprychami, które rozciągały się od środka każdego czubka po zewnątrz.

Jako, że staniki-pociski zostały spopularyzowane przez aktorki i modelki tamtych lat a noszone były one pod krótkie i ciasne sweterki, doprowadziło to do powstania nowego stylu w modzie - tzw. "sweater girl". Kształt kobiecego biustu podczas noszenia tego typu bielizny był dodatkowo podkreślany i uwydatniany, jeśli kobieta zakładała właśnie taki sweterek. 

Jeśli chcecie same spróbować, jak to jest nosić bullet bra, istnieje kilka wskazówek, które warto zapamiętać:

 nowoczesna odzież nie jest dostosowana do kształtu stanika pocisku, więc trzeba przy okazji zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie

musicie być przygotowane na zdecydowanie więcej uwagi i atencji, jaką mijający Was na ulicy panowie będą poświęcali Waszym piersiom :)

mówi się, że kobiety o bujniejszym biuście nie będą czuły się komfortowo w bullet bra 

ten styl wykorzystuje więcej materiału co powoduje, że budowa stanika jest mocniejsza. Niektóre kobiety odczuwają w nich większy komfort niż kiedykolwiek wcześniej. Same biustonosze mogą wyglądać na dość niewygodne, bo bullet bra unosi nieco biust oraz utrzymuje z dala od ciała, co z kolei zmniejsza pocenie

spróbujcie założyć do bullet bra króciutki sweterek, który dodatkowo jest zwężany w talii. Można do tego dodać cieniutki pasek założony na wysokości talii i własnie uzyskałyście wygląd "sweater girl" :)
 
Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik po stanikach pociskach przypadł Wam do gustu. Ciekawa jestem natomiast czy jesteście chętne do założenia takowego na siebie i ewentualnego postrzelenia jakiegoś Pana? ;) A co myślą w tej materii Panowie? Czy chcieliby, aby damy ich serc nosiły właśnie taka bieliznę?


 Lilly

Mari Blanchard - Sweater Girl


Violetta Villas
 
 Marilyn Monroe


i coś na koniec ;)3 komentarze:

  1. Muszę przyznać, że "nie ogarniam" takich biustonoszy ;) Tzn na zdjęciach wyglądają super, jeszcze lepiej, jak osoba je nosząca jest odpowiednio wystylizowana, ale nie wyobrażam sobie siebie w takiej bieliźnie.. wolę mieć "okrąglejszy" biust, a nie taki szpiczasty ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kochana S., o to właśnie chodzi :) co się komu podoba ;) i w czym się dobrze czuje. Ja wiem, że choć nie mam takiego w swojej kolekcji - jeszcze ;) - to chciałabym go mieć i na własnej skórze wypróbować :) choć przy moim biuście myślę, że mogłabym doznać szoku w materii jego nagłego przyrostu ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. nie lubie takich biustonoszy...

    OdpowiedzUsuń