poniedziałek, 15 października 2012

Sukienki z lat 50-tychW latach 50-tych kobiety ubierały się szykownie i elegancko właściwie na każda okazję. Czy był to wypad na piknik, czy wyjście po zakupy ceniona była zarówno prostota, jak i dbanie o swój wygląd. Zachowanie i wygląd "damy w każdym calu" były wpajane od kołyski a noszenie sukienki było czymś nieodzownym i zgoła oczywistym :)

swing skirt
Zauważcie Kochane, że wszystkie Panie poniżej mają buty na obcasie oraz rękawiczki - były one niezbędne do ukończenia/ wykończenia całości wyglądu kobiety tamtych lat. 


Sukienka po lewo to doskonały przykład tak zwanej swing skirt. Była ona idealna na letnie popołudnia.

Po prawej z kolei mamy sukienkę o fasonie ołówka. Głównym jej celem było wyeksponowanie kształtów kobiety w związku z czym młode panny, jak i nastolatki nie mogły ich nosić. Były zbyt prowokujące męskie spojrzenia ;) 

Czy zwróciłyście uwagę, że pas/pasek był niezbędną częścią kobiecej garderoby? :)Kolejnym ważnym elementem, który miał swoje miejsce w kobiecej szafie to szerokie kołnierze, które nota bene wracają dziś do łask. Owe kołnierze wysmuklały i zmiękczały dekolt. 

Poniżej umieściłam przykład sukienki, która była idealna na tak zwane afternoon tea
z charakterystycznymi dla tego okresu miękkimi kobiecymi akcentami.

wrap dress
everyday dress
Wbrew ogólnej obiegowej opinii, kobiety zajmujące się domem, czyli zarówno żony jak i matki, wcale nie wykonywały prac domowych w sukienkach, które okraszone były takimi akcesoriami jak perły czy buty na obcasie :) Taki obraz zagnieździł się w naszym głowach za sprawą seriali telewizyjnych i tego jak ukazywano kobiety z tamtego okresu.

Nie zmienia to faktu, że kobiety nosiły tzw. wrap dress, czyli fason wiązany w pasie z nakładanymi na siebie połami lub też proste codzienne sukienki. 

Patrząc na te ryciny jedyne co nasuwa mi się do głowy to, aby jutro, pomimo ewentualnego chłodu, założyć sukienkę :)) Wam Kochane, radzę to samo :) tylko abyście pod spodem koniecznie miały ciepłe majtki ;) nie chcę mieć na sumieniu Waszych nerek i pęcherzy :)))

1 komentarz:

  1. Świetne miejsce! Chciałam tylko napisać, że kobiety w latach 50 tych do gotowania zakładały przepiękne stylowe fartuszki kuchenne. Może znajdziesz jakieś zdjęcia i napiszesz coś o tym?

    OdpowiedzUsuń