poniedziałek, 29 października 2012

Fartuszki!

Inspirując się stroną internetową, jaką znalazłam, postanowiłam Wam co nieco na ten temat napisać :) 

Jaki temat? Dzisiaj na tapecie będą retro fartuszki kuchenne! Coby nam się milej kucharzyło ;)


Mimo, iż fartuszki kuchenne są z nami już od początku XIX wieku, to można śmiało powiedzieć, że ich czas nastąpił dopiero w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. Wtedy prawie każda reklama magazynu domowego przedstawiała kobietę ubraną w (oczywiście nie sam ;) fartuch. Takie przyodzienie jak się okazuje, nie tylko służyło pięknym paniom domu do celów związanych z gotowaniem czy pieczeniem, ale różne od kuchennego modele były również stosowane do prasowania i prac domowych. Jednoznacznie wynika z tego, że posiadanie nie jednego fartucha a nawet trzech było w tym okresie bardzo modne i popularne :)W naszych ukochanych latach 50-tych nastąpił, jak wiemy, duży i szybki wzrost ilości telewizorów. Programy familijne, jakie były wtedy emitowane, bardzo dobrze pomogły stworzyć stereotypowy obraz matki i zony, która prawie nigdy nie rozstawała się ze swoim fartuszkiem. Audycje te będąc tak często pokazywane i powtarzane, dawały każdemu pokoleniu po kolei swoiste spojrzenie na to, jak mogło wyglądać życie ponad 50 lat temu.

Na chwilę wybiegnijmy w niedaleką przyszłość :) Mianowicie w latach siedemdziesiątych fartuszki były noszone już nie tylko przez kobiety, ale i przez mężczyzn. Nie da się jednak ukryć, że ich wielozadaniowość została okrojona - od teraz fartuszki służyły już do zadań tylko i wyłącznie kuchennych.

W ostatnim czasie nastąpił niejaki fartuchowy renesans :) Znowu zrobiły się one modne, a do tego wracają w najlepszym retro stylu. Wzory lat pięćdziesiątych znów są stylowe, a oryginały z tego okresu są bardzo popularne wśród kolekcjonerów. Ja - choć wstyd przyznać - jeszcze takiego nie mam, ale za to wiem bardzo dobrze, gdzie szukać i gdzie go sobie kupię! 


Jak widać na załączonych poniżej obrazkach fartuszki są po prostu przecudne! 
A i ja mam już swojego ulubieńca ;) 
Jest nim  - tam tadam tadam ;) 

Brown and Cream Houndstooth
 Poniżej inne fartuszki, które śmiało można kupić na tej stronie :)
Cafe Toile
French Poodle
Houndstooth Black


Super Cupcake
Feather Damask
Deco Dot
Grape Stripes
 
Warto więc poświęcić trochę czasu Moje Drogie na wybór stylowego i niepowtarzalnego kuchennego stroju, który będzie Was inspirował do osiągnięcia wielkich rzeczy w kuchni! :)

Lilly

9 komentarzy:

 1. znalazłaś powiadasz? ;)
  tak myślałam, że ilookandcook.pl trafi w Twój gust :)

  Pozdrawiam!

  ps czy mogłabyś mi wysłać na sweetworldofs@gmail.com jakieś zdjęcie/logo swojego bloga, żebym mogła u siebie odnośnik zamieścić? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znalazłam poprzez Ciebie :)

  niestety, ale jeszcze nie dysponuje żadnym logo... ale postaram sie coś wymyślić :)
  w każdym razie dziękuję S. :)

  PS - masz pseudonim jak z Jamesa Bonda ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. haha coś w tym jest ;) albo jak z Gossip Girl ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja też kocham fartuchy, najpierw kupowałam zagranicą a teraz upatrzyłam sobie te z homelook.pl szczególnie te w grochy Pin-up Girl, szyte są w Polsce (!) i trochę tańsze

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne! Deco dot mi się bardzo podoba i ten różowy Super cupcake - taki słodziuchny~ :) i do zestawu jakieś kolorowe rękawice kuchenne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Deco Dot również przypadł mi do gustu - z resztą, który tutaj jest brzydki? ;) nie ma takiego :)

  homelook.pl? trzeba zajrzeć w takim razie :) ale co racja, to racja - mogłyby być nieco tańsze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedyne co mi się nasuwa to komentarz, który ostatnio jest bardzo na czasie " ODDAWAJ FARTUCHA " :)

  OdpowiedzUsuń
 8. :D

  homelook również mnie bardzo urzekł :) mam tam już nawet upatrzonego fartucha ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja skusiłam się jakiś czas temu na taki z homelook... i nigdy więcej. Cena mówi sama za siebie. Jak dla mnie liczy się jakość. Uszyty w Polsce fartuch raczej nie spełnił moich oczekiwań. Jak patrzę na te wzory tutaj, to nawet sobie myślę, że ten z homelook jest infantylny i tandetny po prostu. I cena tych w ilookandcook nie jest najwyższa. Widziałyście ceny w COOKiE? (nie wiem czy dobrze napisałam). Tam za fartuch sobie życzą 300 zł. Z tego co czytam na ilookandcook fartuchy są sprowadzane ze Stanów. Pewnie dlatego stąd cena.

  OdpowiedzUsuń